Egzersiz yapanlar daha uzun yaşıyor

spor

Yaşlandığınızda hala dinç olup sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız hemen harekete geçin. Aktif olan insanların ilerleyen yaşta bunun faydasını fazlasıyla gördüğünü unutmayın. Düzenli spor yapanların daha sağlıklı ve uzun yaşadığı artık bilinen bir gerçek. Kendinizi fazla yormadan da egzersizler yapabilirsiniz. İster evde, ister dışarıda temiz havada, iki üç günde bir yapacağınız egzersizler yaşam şeklinizi kısa sürede olumlu yönde etkileyecektir.

Öncelikle doğru ayakkabı ve giysi seçmenizde fayda var. Ayakkabıların ve giysilerin spora uygun olması gerekiyor. Eğer rahatsızlıklarınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız önceden mutlaka doktorunuza danışın.

Spor yapmanın faydaları o kadar çok fazla ki: Kasların güçlenmesi, dayanıklılık, kalp ve akciğer fonksiyonlarında gelişim, daha iyi denge sağlamak ve bununla bağlantılı olarak düşmeyi engellemek, kırık ve yaralanmaları önlemek, solunum sistemini geliştirmek, stresi azaltmak, hastalıklardan daha kolay kurtulmak, daha dinç olmak, yeni motivasyon ve enerji kazanmak, başka insanlarla tanışmak, sosyal aktivitelere katılmak.

Eğer siz de yaşlılık döneminde daha özgür ve sağlıklı olmak istiyorsanız derhal yaşam biçiminizi değiştirin ve düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayın. Unutmayın, spor yapmanın yaşı yoktur!

Share: