Yaşlıların doktora gitmeye utandığı rahatsızlık: İdrar kaçırma

idrar

Bir çok kişi idrar kaçırma sorunu yaşıyor ancak utandığı için bunu ne çevresindekilerle ne de doktoruyla konuşabiliyor. Sorunu sürekli gizli tuttuğu için günlük yaşamını kısıtlıyor, zamanla bunalıma girenler bile olabiliyor. Özellikle 60 yaş üstündekilerde bu rahatsızlığı yaşayanların oranı oldukça fazla. Yapılan araştırmala göre idrar kaçırma sorununa kadınlarda daha sık rastlanıyor.

Bu soruna neden olan bir çok unsur var. Örneğin erkeklerde prostat rahatsızlıkları, kadınlarda ise rahim sarkması. Bazı ilaçların da yan etki olarak idrar kaçırmaya neden olduğu biliniyor. Tuvalete yetişememe korkusu nedeniyle dışarıya çıkmaya korkanların zamanla kendilerini sosyal yaşamdan uzaklaştırdığı ve yalnız bir hayat sürmeye başladıkları görülüyor. Aslında idrar kaçırmanın tedavisi mümkün. Kişinin çekinmeden doktoruna açılması gerekiyor. Özel tedavi yöntemleri ile sorun ya tamamiyle ortadan kalkıyor, ya da en azından sorun en aza düşürülüyor.

Bunun yanı sıra idrar kaçırma sorunu ile yaşamak zorunda olanlara hayatı kolaylaştıran çareler de var. Örneğin yetişkinler için üretilen bezler. Bu bezleri takanlar dışarı çıkabiliyor, tuvalete gitmeden saatlerde günlük işlerini halledebiliyor. Doktorunuzun size en uygun çözümü sunacağından emin olabilirsiniz. 

Share: