Yaşlılar hakkında bunları yanlış biliyoruz

yasli

Halk arasında yaşlılar ile ilgili o kadar çok yanlış bilgi dolaşıyor ki bunlardan bazılarına buradan değinmek istedik. İşte yanlış bildiklerimiz:

  • Belirli bir yaştan sonra spor yapılmamalı: Bu son derece hatalı bir düşünce. Ciddi bir sağlık sorununuz yoksa her yaşta spor yapabilirsiniz. Önemli olan sağlıklı bir yaşam stili istemeniz. Sabahtan akşama kadar oturup yatmak yerine hareket edebilir ve vücudunuzun daha dinç olmasını sağlayabilirsiniz. İster 50 yaşında olun ister 80, her yaşta spora başlayabilirsiniz.
  • Yaşlandıkça kalbimiz güç kaybeder: Yaşlıların kalbi ile genç birisinin kalbi arasında aslında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de aynı güce sahiptir. Yaşlılarda tek fark enerjilerinin daha çabuk tükenmesidir.
  • Yaşlılar iyi duymadığı için yüksek sesle konuşulmalı: Bu da doğru değil. Her yaşlı iyi duymaz diye bir durum yoktur. Bazı yaşlılar gençlerden bile iyi duyarlar. Yaşlıların tek sorunu beyinin duyulan kelimeleri daha yavaş algılamasıdır. Bu nedenle onların yanında bağırarak konuşmak yerine yavaş konuşmayı deneyin. Bu daha faydalı olacaktır.
  • Yaşlıların daha az uykuya ihtiyacı vardır: Bu da yanlış bir düşüncedir. Yaşlılar genellikle 8 saat aralıksız uyumakta güçlük çekerler. Bu kısa uykuya ihtiyaçları olduğu anlamına gelmez. Tek yapmaları gereken şey, ses ve gürültüden uzak bir ortamda uyumalarıdır. Bu sayede onlar da herkes gibi uykularını alırlar.
  • Yaş ilerledikçe yüzdeki kırışıklıklar da artar: Bu bilgi de bu şekilde doğru değil. Bu daha çok kişinin nasıl bir ortamda/İklimde yaşadığına bağlı. Örneğin çok güneş altında kalanlarda kırışıklıkların oranı da fazla olur.
  • Yaşlıların cinsel yaşamı yoktur: Tabiki bu da yanlış. Yapılan araştırmalar 63 yaş üzerindekilerin cinsel yaşamlarından gayet memnun olduklarını gösterdi.
Share: