Yaşlılar en çok burada düşüp yaralanıyor: Önlem alabilirsiniz

banyo

Yaşı ilerleyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri denge bozukluğu ve düşüp yara alma tehlikesi. İstatistiklere göre 60 yaş üzerindekiler evde haftada en az bir kez düşüyor. Bu kişilerin bazıları sağlık sorunlarından dolayı denge sağlayamıyor ve düşüyor, bazıları ise yaşadığı ortamın yaşlılara uygun olmamasından dolayı. Uzmanlar evde en tehlikeli yerin banyo olduğuna dikkat çekiyor. Burada düşen ve yaralananların sayısı oldukça fazla.

Elbette banyo ve tuvalet ihtiyacını görürken aile bireylerinden yardım isteyebilirsiniz. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda evde bazı önlemler alarak daha güvenli bir şekilde hareket etmenizi sağlayabilirsiniz. Uzmanlar evin içinde şu değişikliklerin yapılmasını öneriyorlar:

– Yürüme alanında ortada gereksiz mobilyalar durmamalı. Yaşlıların rahat hareket edebilmesi için sandalye, sehpa gibi eşyalar kenarı konmalı, yol açılmalı

– Halı veya kilime takılma riski olmamalı, bunlar tekrar kontrol edilmeli

– Evin içi yeteri kadar aydınlık olmalı. Özellikle banyoda önlem alınmalı ve yaşlıların her alanı rahat bir şekilde görebilmesi için gerekirse ek ışık takılmalı.

– Tuvalet ve küvetin kullanılmasını kolaylaştıracak önlemler alınmalı. Duvara monte edilen tutamaklar yardımı ile yaşlıların kolay ve güvenli bir şekilde hareket etmesi sağlanmalı

– Küvet ve duşta zemine kaymayan paspaslar yerleştirilmeli

Share: