İşitme sorunu yaşayanlar tedaviyi ihmal ediyor

kulak

Yaşlılıkta sağlık daha bir önem kazanır. Avrupa’da, özellikle de İsviçre’de bir çok imkan olmasına rağmen hala doktora gitmeyi ihmal edenler olduğunu görüyoruz. St. Gallen Yüksekokulu tarafından yapılan bir araştırma, işitme sorunu yaşayanların tedaviyi ihmal ettiğini ortaya çıkardı. Elde edilen sonuca göre yaşlıların neredeyse yarısı, kulaklarında sorun olmasına rağmen doktora gitmiyor. 

Pro Senectute kuruluşu tarafından yaptırılan anket, 65 yaş üstü yaklaşık 380 bin kişinin kulaklarında işitme sorunu yaşadığını ve bu kişilerin doktora gitmesinin 7 ile 10 yıl sonra gerçekleştiğini gösterdi. Yani yaşlılar bu sorunu ilk yıllarda görmezden geliyorlar veya yakınları ile paylaşmaktan çekiniyorlar. Doktora gitmeye karar verdiklerinde ise rahatsızlık ilerlemiş oluyor ve bu nedenle tedavi şansı da azalıyor.

Sonucu değerlendiren uzmanlar “Doktora ne kadar geç gidilirse bu sizin genel sağlığınız için o kadar kötü. Beyin zamanla sesleri unutur. Aradan yıllar geçince bu sorun daha da artar” diye uyarıda bulundular.

Bir çok yaşlı insanın işitme sorununun yaşlılıkla birlikte gelen doğal bir durum olduğunu düşündüğüne dikkat çeken uzmanlar “Bu çok yanlış bir düşünce. Her yaşlı insanda kulaklar kötü duyacak diye bir durum sözkonusu olamaz. Eğer iyi duyamıyorsanız derhal doktora gidip tedavi olun” bilgisini verdiler.

Share: