Hastalanmak istemiyorsanız kimseyle tokalaşmayın

el

Soğuk kış günlerinde hastalanıp günlerce yatakta yatmak istemiyorsanız mikroplardan uzak durmalısınız. Birisiyle tokalaşarak sağlığınızı tehlikeye attığınızı biliyor musunuz?

Kış ile birlikte yine grip olanların sayısında hızlı bir artış gözlendi. İnsanı günlerce yatağa bağlayan hastalıktan kurtulmak yaşlılar için daha da bir zor. Bu nedenle günlük hayatta alacağınız bazı önlemlerle hastalığa yol açan mikroplardan uzak durabilirsiniz. Bunların en başında da tokalaşmak geliyor.

Uzmanlar, tokalaşarak insanların mikropları elden elde aktardığını ve bu nedenle hastalığın da hızla yayıldığı uyarısında bulunuyorlar. Bazı doktor muayenehanelerinde “Tokalaşmayın” afişlerinin asılı olduğunu bile belki görmüşsünüzdür. Bu kurala uyanların daha az hastalığa yakalandığı artık bir gerçek.

Peki bunun haricinde neler yapılabilir?

Dışarısı soğuk bile olsa evinizi sık sık havalandırın. En ideali pencereleri karşılıklı tamamiyle açıp 5 dakika odayı havalandırmak. Bu sayede havadaki bütün bakterilerden kurtulmuş olursunuz.

Kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışın. Bekleme odaları, otobüs/tren, alışveriş mağazaları gibi kapalı yerlerde hastalığa yakalanma riski bulunuyor. Mikroplar aynı ortamda bulunan kişileden bulaşabilir.

Her yeri ellemeyin. Otobüste tutunma kolu, klavye, telefon, tükenmez kalem gibi herkesin ellediği cisimlerdeki mikroplar çok hastalığa yol açabilir. Bunlar bir kere elinize geçtikten sonra ağız, burun veya gözden vücudunuza ulaşabilir.

Temizlik çok önemli. Bu nedenle ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Bu arada yıkama işlemi en az 20-30 saniye sürmeli.

Gribe karşı alınacak önemli bir önlem ise grip aşısı olmak. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Share: