Bakıma muhtaç insanlar yaşlılıkta yalnız bırakılıyor

bakim

Yaşlı insanların sevgiye ve yardıma ihtiyacı var. Ancak yapılan araştırmalar bu insanların ilerleyen yaşta giderek daha fazla yalnız bırakıldığını gösteriyor.

Avrupa’da toplum arasında yalnızlıkla mücadele etmek zorunda kalanların oranı artıyor. Bu sorun özellikle yaşlı insanlar arasında büyük bir sorun. Yapılan araştırmalar 40 yaş üzerindekilerde çevreden kopma, başkalarıyla iletişime geçememe şikayetlerinin arttığını gösteriyor. Uzmanlar, bakıma muhtaç kişilerin daha da çaresiz olduğunu ancak buna rağmen yalnız bırakıldığını vurguluyor.

İnsanların yalnız kalmasının değişik nedenleri var: 

– Yıllarca birlikte yaşanan partnerin ölümü

– Geçirilen ağır bir hastalık

– İşsiz kalma ve toplumdan kopma

– Utangaçlık başkalarına açılamama

– Yaşlılıkta hareketsizlik, dışarı çıkamama

– Bedensel sorunlar

– Başka bir bölgeye taşınma ve arkadaş çevresinden kopma

Yalnız kalan insanların depresyona girme ihtimali çok yüksek. Yani yalnızlık uzun sürdüğünde sağlığınız bozulabilir, uyku sorunu yaşayabilirsiniz, bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir.

Bu tür sorunları siz de yaşıyorsanız hayatınıza yeni bir yön verin. Dışarı çıkın, insanlarla tanışın, aktivitelere katılın, seyahat edin, yürüyüş yapın, alışverişe çıkın, sinemaya gidin, spor etkinliklerine katılın. Eğer çevrenizde yalnız olduğunu düşündüğünüz insanlar varsa onlara eski günlerine dönmelerinde yardımcı olun. Özellikle yaşlı ve bakıma muhtaç insanların yardıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Share: