Aile içinde yaşlılara şiddet: Susmayın!

siddet

Kendi yakınları tarafından şiddet gören yaşlılar, çaresizlikten susmayı tercih ediyor. Uzmanlar: “Korkunuzu yenip yardım isteyin” çağrısında bulunuyor.

İnsanlar yaşlandıkça toplumdan uzaklaşır, kendi halinde ve genelikle yalnız bir yaşam sürmeyi tercih eder. Ailesinin yanında kalanlar daha şanslıdır ancak bunlar arasında da zamanla başka bir sorun ortaya çıkar: Şiddet. Resmi sayılar net bilinmese de aile içinde yaşlılara uygulanan şiddet olaylarının da küçümsenmemesi gerekir.

Kimi kötü muameleye maruz kalır, kimi sürekli hakaret işitir, kimine de ihtiyacı olan ilaç/yiyecek/içecek verilmez. Yaşlıların çoğu ise çaresizlikten susmayı ve kaderine razı gelmeyi tercih eder. Yıllarca bu tür vakaları araştıran uzmanlar yaşlıların “Ya beni ailemden alıp başka bir yere verirlerse” diye korktukları için konuşmamayı tercih ettiğini söylüyor. Yani sırf daha da yalnız kalmamak için hakarete ve şiddete razı geliyorlar.

Ancak bu şekilde daha da katlanılmaz bir boşluğun içine düşüyorlar. Susmak yerine bu kötü gidişata dur demek şart. Avrupa’da, özellikle de İsviçre’de yaşlıların rahat etmesi için bir çok imkan var. Bu nedenle kötü muamele görenlerin kaderine razı gelmek yerine yetkili kurumlardan yardım istemesi gerekir. Sadece bu şekilde hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz, huzurlu günler geçirebilirsiniz.

Kimsenin sizi hor görmesine ve ihtiyacınız olan günlük malzemeleri sizden esirgemesine izin vermeyin. Bunlar kendi akrabalarınız bile olsa. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişilere açılın ve sorunlarınızı anlatın. Size yapılanların yasalar gereği suç olduğunu da unutmayın.

Share: