60 yaşın üzerindekiler grip olmamak için ne yapmalı?

Saglik

Hastalıkla mücadele genç yaşta bile zordur. Yaş ilerledikçe bu konuda daha fazla zorluklarla karşılaşırız. Özellikle 60 yaş üzerindekiler bir kere grip olunca, iyileşmek için bazen haftalarca yatakta yatmak zorunda kalırlar.

Uzmanlar, ilerleyen yaşlarda hastalıkla mücadele için bazı tavsiyelerde bulunuyorlar.

Yorgunluk hissi, burun akması, öksürük gibi şikayetleri olanların öncelikle bol bol su içmesi şart. Bunun yanı sıra sağlılklı bir beslenme ile yeterine uykuya önem vermek gerekir. Doktorlar, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin önemine dikkat çekiyorlar.

Kullanacağınız burun sprayleri rahat nefes almanızı ve gece rahat uyumanızı sağlayacaktır. Buna karşılık antibiyotikten uzak durmak gerekir.

Hastalıktan korunmanın en iyi yolu ise her yıl grip aşısı olmaktır. 60 yaş üzerindekilerde bu daha da önemlidir. Ayrıca sık sık elleri yıkamak da hastalığa neden olan mikroplardan sizi koruyacaktır. En ideali dışarıdan eve gelir gelmez ve her yemek öncesi elleri sabun ve bol suyla yıkamaktır.

Kalabalık ortamlardan uzak durmak ve tokalaşmamak da faydalı bir korunma yöntemidir.

Bir başka öneri: Duş yaparken soğuk ile sıcak su arası sürekli değişim yapın. Bu bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Evi sık sık havalandırmak, saunaya gitmek de tavsiye ediliyor.

Share: