60 yaş üzerindekiler yemek yerken bu hatayı yapmamalı

yemek

Yaş ilerledikçe kilo alma riski de artar. Özellikle 60 yaş üzerindekiler yemek yerken bir konuya çok dikkat etmeli.

Yaşlıların sağlık sorunu yaşamamak için beslenmelerine özen göstermeleri gerekiyor. Fazla kilolar hem sağlığı bozuyor, hem de günlük yaşamı zorlaştırıyor. Uzmanlar tam da bu nedenle beslenme konusunda önemli uyarılarda bulunuyorlar. Genç yaşta gerekenden fazla yemek yemeniz hemen kilo alacağınız anlamına gelmiyor. Fakat belirli bir yaştan sonra kilo alma riski hızla artıyor.

50 yaşından itibaren vücuttaki kas oranı azalmaya başlıyor. Buna karşılık yağ oranında artış oluyor. 60 yaştan itibaren vücudun 400 kaloriye daha az ihtiyacı oluyor. Kadınlarda bu 300 kalori. Yani bu durumda 300/400 kalori daha az yemek yemeniz gerekir. Buna dikkat edilmediği taktirde fazla gelen kaloriler vücutta yağa ve fazla kiloya dönüşür.

Eğer kilo sorunu yaşıyorsanız az yemek yemenin yanı sıra azar azar kilo vermeye çalışın. Hızlı bir diyet yapılması tavsiye edilmiyor. Bunun yerine önce bir kaç kilo verilmeli. Hedefe ulaşıldığında verilen kilo sayısı artırılabilir.

Bütün gün oturmak yerine yürüyüş yapmayı deneyin. Günde en az 10 bin adım tavsiye ediliyor. Ayrıca asansör yerine merdiveni kullanın ve bahçe işleri yapın.

  • Evde bakıma ihtiyacı olan bir yakınınız mı var? Bizi bu sayfadan takip edin: İsviçrebakım
  • Bizi arayın +41 788640598 / +49 157 89608032
Share: